O SMA a léčbě
Spinální muskulární atrofie (SMA) je vzácné genetické onemocnění.
Jedinci se spinální muskulární atrofií mají mutaci genu pro SMA, díky tomu netvoří dostatek proteinu (bílkoviny) SMA, který je nezbytný pro správnou funkci neuronů. Pokud neuronům tento protein chybí, dochází postupně k jejich zániku. Abychom mohli hýbat svaly, musíme vyslat signál z mozku právě pomocí neuronů, které pak pohyb svalů řídí. Pokud tyto neurony chybí, není možné svaly ovládat, a protože svaly není možné používat, dochází postupně k jejich ochabování a úbytku (atrofii). Dítě tak postupně ztrácí schopnost se pohybovat, ale i polykat či dýchat.


Co znamená, že je onemocnění genetické?
Děti získávají (dědí) geny od svých rodičů. Každý gen má 2 alely (formy), jednu alelu dítě získá od otce a druhou alelu daného genu od matky. SMA se nejčastěji dědí autozomálně recesivně, což znamená, že jedinec, u kterého se SMA projeví, musí mít obě alely genu SMA mutované, je tzv. recesivní homozygot. Rodiče jsou obvykle přenašeči (heterozygoti), mají tedy 1 alelu zdravou a druhou alelu s mutací, onemocnění se u nich neprojeví, mají ale riziko, že jej přenesou na své potomky. Každý přenašeč má riziko 50%, že svému potomkovi předá mutovanou alelu. Celková pravděpodobnost, že se dvěma přenašečům narodí dítě s SMA, tedy že mu oba rodiče předají alelu s mutací, je 25% a je stejné pro všechny potomky daného páru.
V naší populaci je každý 40.člověk přenašeč.

SMA typ I (morbus Werdnig-Hoffmann)
Typ I je nejtěžší formou SMA. Nemoc se začíná projevovat velmi brzy po narození, nejpozději do 6. měsíce života. Děti nejsou nikdy schopny samostatného sedu. Svalová slabost rychle progreduje a velmi brzy se dostavují i dechové obtíže. Jen 10% pacientů se bez léčby dožije puberty.

SMA typ II (morbus Dubowitz )
Tato středně těžká forma se začne projevovat do 18. měsíce života. Děti jsou po nějakou dobu schopny samostatného sedu, nikdy však samostatné chůze. Obtíže progredují pomaleji, nicméně i tito jedinci postupně ztrácejí schopnost se pohybovat a dostavují se u nich dechové obtíže. Pacienti bez léčby se dožijí zpravidla do 20 let.

SMA typ III (morbus Kugelberg-Welander)
Tato lehká forma SMA se začíná projevovat až po 18. měsíci života. Děti jsou po nějakou dobu schopny samostatné chůze. Progrese onemocnění je pomalá a jedinci se obvykle dožívají dospělosti.

SMA typ IV
Tato forma se začíná projevovat až v dospělosti, její progrese je velmi pomalá a délku života obvykle výrazně nezkracuje.
Léčba spinální muskulární atrofie (SMA) v České republice prošla v posledních letech výrazným pokrokem díky moderním léčebným metodám, které dokážou ovlivnit průběh tohoto vážného onemocnění. Aktuálně jsou k dispozici tři hlavní léčebné přístupy:
Genová terapie (Zolgensma)
Mechanismus: Genová terapie Zolgensma jednorázově dodává do těla kopii genu SMN1, jehož absence způsobuje SMA. Tato kopie umožňuje produkci nezbytného proteinu SMN, který je klíčový pro přežití motorických neuronů.
Podávání: Terapie je podána jednorázovou infuzí.
Dostupnost: Tato léčba je k dispozici i v České republice, zejména pro děti mladší 2 let nebo s nižší váhou, protože čím dříve se podá, tím lepší je účinnost. Náklady na léčbu jsou vysoké (přes 50 milionů Kč), ale v posledních letech je léčba hrazena zdravotními pojišťovnami.
Výhody: Jednorázová aplikace, která může výrazně zpomalit nebo zastavit progresi onemocnění.


Léčba Spinraza (nusinersen)
Mechanismus: Spinraza je antisense oligonukleotid, který mění expresi genu SMN2 a zvyšuje produkci proteinu SMN.
Podávání: Aplikuje se opakovaně formou lumbální punkce (injekce do páteřního kanálu). První fáze léčby zahrnuje několik úvodních dávek v krátkých intervalech, následně se dávky podávají každé čtyři měsíce.
Dostupnost: Spinraza je v České republice dostupná a hrazená zdravotními pojišťovnami. Podmínky schválení léčby se mohou lišit podle konkrétní diagnózy a stavu pacienta.
Výhody: Léčba je účinná pro všechny typy SMA, pokud je zahájena včas.
Risdiplam (Evrysdi)
Mechanismus: Risdiplam je perorální lék, který také zvyšuje produkci proteinu SMN prostřednictvím ovlivnění genu SMN2.
Podávání: Jedná se o každodenní sirup, který pacienti užívají doma.
Dostupnost: Risdiplam je schválen a dostupný v České republice. Výhodou je snadné podávání, které nevyžaduje invazivní zákrok.
Výhody: Perorální forma je komfortní pro pacienty a vhodná pro široké spektrum věkových kategorií.
Podpůrná léčba a rehabilitace
Rehabilitace: Intenzivní fyzioterapie a ergoterapie pomáhají udržovat motorické funkce a předcházet sekundárním komplikacím, jako jsou kontraktury nebo skolióza.
Respirační podpora: U pacientů s těžšími formami SMA je často nutná podpora dýchání pomocí ventilačních přístrojů.
Výživová péče: U dětí, které mají problémy s polykáním, může být nutné zavedení sondy nebo gastrostomie.
Ortopedická péče: Pomůcky a chirurgické zákroky pomáhají korigovat deformace páteře a končetin.
Budoucnost léčby
Léčba SMA je stále předmětem výzkumu. Vyvíjejí se nové terapie, včetně kombinací genové terapie s dalšími přístupy, aby se maximalizovala jejich účinnost. Klíčem k úspěchu je však vždy včasná diagnostika, která umožňuje zahájit léčbu co nejdříve. Díky novorozeneckému screeningu, který se v ČR postupně zavádí, mají nově narozené děti s SMA mnohem lepší vyhlídky.
